كدخبر: ۱۳۰
تاريخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۰ - ۱۲:۱۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
دبیر اجرایی همایش بین‌المللی بیماری‌های کودکان:
بیش از 170 نوع نقایص ژنتیکی شناسایی شده است
در تالار چهارم و پنجم کارگاه‌های مختلفی در نظر گرفته که عبارت است از بالینی و تالاسمی، ژنتیک و تالاسمی، ژنتیک و بیماری‌ "فنیل کتو انولی PKU "، کارگاه کار با دستگاه‌های مکانیکی، کارگاه مراقبت‌های ناخوشی‌های اطفال، کارگاه رشد و تکامل و کار با منحنی‌های رشد، کارگاه شناسایی اختلالات روان پزشکی شایع کودکان و کارگاه‌های آموزش‌های رفتاری در اختلالات خواب و تغذیه کودکان از جمله این کارگاه‌ها است.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبری فارس «توانا»، نشست خبری بیست و سومین همایش بین‌المللی بیماری‌های کودکان که از 21 تا 25 مهر ماه در تالار امام مجتمع بیمارستانی امام (ره) برگزار خواهد شد، صبح امروز در بیمارستان مرکز طبی کودکان برگزار شد.

نیما رضایی، متخصص ایمونولوژی و مدیر بیمارستان مرکز طبی کودکان و دبیر اجرایی این همایش در این نشست، بیماری‌های نقص ایمنی را به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم بندی کرد و گفت: از جمله بیماری‌های نقص ایمنی ثانویه می‌توان به ایدز، انواع سرطان‌ها و سوءتغذیه اشاره کرد که می‌تواند باعث تضعیف سیستم دفاعی بدن شده و بدن فرد را به نقص ایمنی دچار ‌کند.

وی در تشریح 10 محور هشدار دهنده نقص ایمنی بدن بیان کرد: بروز 8 مرتبه عفونت گوش میانی در یکسال، عفونت سینوس و سینه بیش از 2 مرتبه در سال، اختلال رشد و نداشتن رشد طبیعی، پاسخ ندادن آنتی‌بیوتیک شامل مصرف آنتی‌بیوتیک طولانی مدت وعدم دریافت پاسخ مناسب و نیاز به دریافت آنتی‌بیوتیک وریدی، عفونت‌های جدی عمیق، مننژیت، عفونت استخوانی یا خونی، آبسه‌های مکرر اعم از عمقی و سطحی، عفونت‌ها با عوامل غیر معمول و نیز برفک‌های مقاوم به درمان و سابقه فوت و عفونت مکرر یا نقص ایمنی در خانواده جزء 10 علامت هشدار دهنده نقص ایمنی هستند.

مدیر بیمارستان مرکز طبی کودکان درباره بیماری‌های نقص ایمنی اولیه نیز اظهار داشت: بیماری‌های نقص ایمنی اولیه ژنتیکی‌ است و جنبه وراثتی دارد؛ همان گونه که از نام این بیماری‌ها برمی‌آید، این بیماری در سیستم دفاعی بدن نقایصی را به وجود می‌آورد و فرد را مستعد ابتلا به بیماری‌های عفونی، انواع سرطان‌ها و بیماری‌های خود ایمنی می‌کند؛ در بدن سلول‌ها و مواد محلولی وجود دارد که به عنوان سیستم دفاعی و ایمنی بدن به حساب می‌آیند؛ هر نقص ژنتیکی که باعث کاهش تعداد یا عملکرد سلول‌های دفاعی بدن شود را نقص ایمنی تلقی می‌کنیم.

وی، اضافه کرد: نقایص ژنتیکی مختلفی وجود دارد و تاکنون بیش از 170 نوع بیماری‌ مختلف شناسایی شده است که جزء نقص ایمنی اولیه تلقی می‌شوند؛ در گذشته تصور می‌شد که بیماری‌های نقص ایمنی بیماری‌های نادری هستند ولی اکنون مشخص شده که شیوع بالایی پیدا کرده‌اند و در حال حاضر بیش از یک هزار و 500 بیمار نقص ایمنی اولیه در کشور شناسایی شده‌اند؛ این بیماری در منطقه خاورمیانه به دلیل ازدواج‌های فامیلی شیوع بیشتری دارد چرا که این ازدواج‌ها در این منطقه رواج دارد.

این متخصص ایمونولوژی، در خصوص چگونگی برگزاری این همایش گفت: بیست و سومین همایش بین‌المللی بیماری‌های کودکان از 21 تا 25 مهر ماه در تالار امام مجتمع بیمارستانی امام (ره) و همزمان نهمین همایش سراسری پرستاری کودکان در تالار دکتر قریب بیمارستان مرکز طبی کودکان برگزار خواهد شد؛ همچنین به صورت همزمان سومین همایش پژوهشگران جوان و چهارمین نشست تخصصی ایمونولوژی بالینی و نقص ایمنی با حضور اساتید معتبر بین‌المللی برگزار خواهد شد.

وی در ادامه افزود: از 15 کشور دنیا از جمله آمریکا،‌ کانادا،‌ فرانسه، آلمان، عراق و کویت پزشکان میهمان در این همایش شرکت خواهند کرد؛ امسال تلاش شده طی برپایی همایش، برنامه‌های متنوعی در 6 تالار مجزا و به صورت همزمان برگزار شود تا مخاطبان مختلف را به خود جذب کند.

رضائی برنامه ‌ریزی‌های همایش امسال را مطابق با نیازسنجی‌های همایش سال گذشته دانست و افزود: با توجه به اولویت‌ها برنامه‌ها سخنرانی و پنل بیماری‌های شایع کودکان در دو تالار اصلی مورد بحث و گفت‌وگو قرار خواهد گرفت.

دبیر اجرایی این همایش تصریح کرد: از میان مقاله‌های رسیده 100 مقاله به صورت سخنرانی در تالار سوم همایش و بیش از 100 مقاله به صورت پوستر طی 5 روز ارائه خواهد شد.

وی اضافه کرد: در تالار چهارم و پنجم کارگاه‌های مختلفی در نظر گرفته که عبارت است از بالینی و تالاسمی، ژنتیک و تالاسمی، ژنتیک و بیماری‌ "فنیل کتو انولی PKU "، کارگاه کار با دستگاه‌های مکانیکی، کارگاه مراقبت‌های ناخوشی‌های اطفال، کارگاه رشد و تکامل و کار با منحنی‌های رشد، کارگاه شناسایی اختلالات روان پزشکی شایع کودکان و کارگاه‌های آموزش‌های رفتاری در اختلالات خواب و تغذیه کودکان از جمله این کارگاه‌ها است.

رضایی تأکید کرد: بحث و تبادل نظر بیماری‌های نقص وایمنی توسط مرکز تحقیقات نقص ایمنی برگزار خواهد شد؛ سخنرانی‌ها و پنل‌های همایش پرستاری در تالار دکتر قریب مرکز طبی کودکان و تالارهای جنبی برگزار می‌شود؛ این همایش دارای 20 امتیاز باز آموزی برای شرکت کنندگان است.
نام:
ايميل:
* نظر: