كدخبر: ۴۱۱
تاريخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۹
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
سرویس: علمي و فناوري - پژوهشي
کدام گروه از مبتلایان دیابت نوع دو، انسولینی می شوند؟

مطالعات محقق دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نشان داد که سن کمتر در تشخیص، جنس زن و چاقی، پیشگویی کننده‌های تبدیل به درمان انسولین از درمان غیر انسولین در مبتلایان به دیابت نوع دو هستند.

دکتر محسن جانقربانی، استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در خصوص طرح «پیشگویی کننده‌های تبدیل به درمان انسولین از درمان غیر انسولین در مبتلایان به دیابت نوع دو» که برگزیده هجدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی شده است، گفت: معمولا افرادی که به دیابت نوع دو مبتلا می‌شوند در ابتدای بیماری با رژیم غذایی و ورزش تحت درمان قرار می‌گیرند اما پس ازمدتی که دیابت آنها پیشرفت کرد مجبور به مصرف داروهای خوراکی می‌شوند، سپس با پیشرفت دوباره بیماری به ناچار این بیماران مجبور به مصرف انسولین هستند.

وی افزود: با انجام این مطالعه درصدد بودیم که مشخص کنیم هر ساله چند درصد از مبتلایان دیابت نوع دو از درمان غیر انسولینی به درمان انسولین تغییر وضعیت می‌دهند و چه عواملی باعث این وضعیت می‌شود؟

دکتر جانقربانی با بیان اینکه در این مطالعه از اطلاعات 13 هزار دیابتی سامانه اطلاعات بالینی مرکز تحقیقات غدد درون ریز و متابولیسم اصفهان استفاده شد، گفت: بر این اساس شش هزار و 893 بیمار مبتلا به دیابت نوع دو که در آغاز مطالعه تحت درمان انسولین نبودند بررسی شدند تا پیشگویی کننده‌های تبدیل به درمان انسولین تعیین شود. البته در آغاز مطالعه، میانگین سن شرکت کنندگان 5.2 سال و میانگین دوره دیابت 5.8 سال بود.

وی تصریح کرد: نتایج نشان داد که هر سال 2.5 درصد از کسانی که تحت درمان انسولین نیستند، انسولینی می‌شوند.

همچنین در این مطالعه سن کمتر در هنگام تشخیص، جنس زن و چاقی در آغاز مطالعه به عنوان پیشگویی کنندگان معنی‌دار تبدیل به انسولین شناسایی شدند.

نام:
ايميل:
* نظر: