print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
سخنی با بیماران نارسائی مزمن کلیه

سخنی با بیماران نارسائی مزمن کلیه:

تشخیص بیماری های پیشرونده کلیه مسیر زندگی را نه تنها برای بیمار، بلکه  برای اعضای خانواده او تغییر می دهد. کما اینکه وقتی به افراد برای اولین بار گفته می شود که عضوی از بدنشان مثل کلیه دیگر کار نمی کند ترس تمام وجودشان را در بر می گیرد گوئی آخر دنیاست. چه بسا بسیاری از افراد آرزو می کردند کاش چنین بود اما : شما تنها نیستید  بدانید که این بیماری برای هر فردی ممکن است اتفاق بیفتد  و منحصر به شخص شما نیست و درمان آن به صورت تیمی انجام می گیرد که مهمترین عضو این تیم شما بیمار عزیز هستید . کلیه  کادر درمانی از جمله پزشک ، پرستار و متخصصین تقذیه همواره در کنارتان خواهند  بود و اینک ما  دوستان شما در نشریه عطر و طعم بر آن شدیم تا در جهت افزایش آگاهی شما عزیزانی که دچار بیماری نارسائی کلیه شده اید در راستای  بهبود روند درمانتان،  گامی نه چندان بلند بلکه موثر برداریم. و چون به شما حق می دهیم  که دارای نگرانی هایی درباره کار، بیمه، تغییر نقش در زندگی زناشویی و خانوادگی، مشکلاتی با امور جنسی و روابط خصوصی و نیز نگرانی هایی درباره مرگ باشید سعی خود را می کنیم تا.در کنار هم ، شما را در قبول و مقابله با احساساتتان و نیز سازگار شدن با یک سبک زندگی جدید به همراه دیالیز یا پیوند کمک کنیم و کاش بتوانیم توفیق این را داشته باشیم تا مرهمی باشیم برای دلهای  مهربان ودریائی تان

آشنایی با کار و عملکرد کلیه ها:

معمولا افراد دارای دو کلیه  هستند که هر یک در طرفی از استخوان پشت ، زیر قفسه سینه قرار دارد. کلیه ها عملکرد های متفاوت و مهمی ایفا می کند  که نقش تعیین کننده ای در حفظ و بقای زندگی آدمی دارد

عملکرد کلیه ها:

1-     دفع مواد زائد از بدن از طریق تولید ادرار

2-     کنترل فشارخون

3-     حفظ تعادل آب و الکترولیتها ومواد معدنی از جمله سدیم و منیزیم و غیره

نارسائی کلیه چیست؟

اگر کلیه ها کار خود را به خوبی انجام ندهند یا کارائی اندکی از خود نشان دهند و یا به عبارتی عملکردشان در حد طبیعی نباشد و نیاز به روشی برای جبران این  کمبود باشد اصطلاحاً به این وضعیت نارسائی کلیه می گویند.

علل شایع نارسائی مزمن کلیه:

دیابت

فشارخون بالا

گلومرولونفریت

بیماری کلیه پلی کیستیک

انسداد مجرای ادراری

آسیب کلیه مادرزادی

آسیب کلیه ناشی از برگشت ادرار (نفروپاتی )

مشکلات کلیوی ناشی از مصرف داروهای بدون نسخه پزشک ، مواد مخدر و غیره

درمانهای جایگزین کار کلیه:

1-هودیالیز (دیالیز خونی): در اصطلاح فرآیند تصفیه خون از طریق دستگاهی در مراکز درمانی و بیمارستانها را دیالیز خونی می گویند.

2-دیالیز صفاقی : انجام فرآیند تصفیه خون  در داخل بدن از طریق کاتتری که بر روی شکم بیمار ( متصل به صفاق )  قرار داده می شود.

3-پیوند کلیه   : یک  عمل جراحی  است که از طریق آن کلیه سالمی از بدن یک فرد  در بدن بیمار  قرار می دهند تا کار کلیه از کار افتاده بیمار را انجام دهد.

لازم به ذکر است که هر کدام از این روشها به تنهایی شاید جوابگوی درمان لازم بیماران نباشد و این روشها با ورزش ، رژیم غذائی مناسب و حفظ روحیه و ..... کامل می شود

 اهمیت رژیم غذائی در بیماران نارسائی کلیه:

در برخی موارد افرادی که دچار این بیماری می شوند به علت اینکه آگاهی لازم را ندارند از خوردن مواد غذائی مختلف خودداری می کنند و می ترسند که برای آنها ضرر داشته باشد غافل از اینکه نخوردن غذا موجب ضعیف تر شدن بدنشان می گردد.همان طور که  خوردن غذا ها بیش از حد مورد نظر  نیز ممکن است برایشان خطرساز باشد   لذا به کلیه بیماران توصیه می شود که در کنار انجام دیالیز و افزایش آگاهی خویش ،  با توجه به اینکه رعایت رژیم غذائی مناسب در بهبود روند درمانشان بسیار موثر است با یک متخصص تغذیه نیز مشورت نمایند.

آشنائی مختصری  با گروههای مختلف غذائی:

1-گروه نان و غلات : شامل گندم ، جو ، ارزن ، برنج، ماکارونی ، رشته ، بیسکوییت و سبزیجات نشاسته ای از جمله ذرت ، سیب زمینی ، نخود سبز و لوبیا سبز و باقلا سبز پخته

2-گروه سبزیجات : شامل انواع سبزیهای سبز تیره و سبزیهای برگدار و غیر برگدار

3-گروه میوه ها : شامل میوه های تازه ، خشک شده و آب میوه

4-گروه گوشت و جانشینهای آن : شامل گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی ، میگو ، بوقلمون ، تخم مرغ  ، پنیر و حبوبات

5-گروه لبنیات : شیر ، ماست، دوغ  و سایر فرآورده های لبنی

6-گروه چربیها و شیرینی ها : کره ، مارگارین ، سس سالاد ،روغنها ، مایونز ، خامه ، سرشیر ، چیپس ، شکلات ، آبنبات ، شیرینی ، کیک ، نوشابه ، ژله ، مربا و شکر

هشدار:

کلیه بیماران مبتلا به نارسائی مزمن کلیه باید این گروه از مواد غدائی را به صورت کنترل شده و معینی ، زیر نظر کارشناسی یک متخصص تغذیه مصرف نمایند .برای مثال:

v     بیماران با نارسائی مزمن کلیه توجه داشته باشند که مصرف سبزیجات و میوه ها به علت داشتن پتاسیم باید با احتیاط باشد

v     مصرف گروه گوشت و لبنیات  در بیماران دیالیزی به علت داشتن پروتئین و فسفر،   بسیار مهم می باشد و همان طور که مصرف زیاد مواد غذائی در این گروه بسیار خطرساز می باشد مصرف کمتر از حد نیاز نیز باعث بدتر شدن وضعیت سلامتی شما بیمار عزیز می گردد. 

 

کلیه مطالب فوق  مواردی است که به هر بیمار دیالیزی که برای اولین بار متوجه می شود کلیه هایش دیگر به صورت طبیعی کار نمی کند توصیه می شود بداند هرچند که هر کدام از این مباحث به خودی خود جای بحث و توضیح دارد .که ان شاء ا... در تیراژهای بعدی ویژه نامه به آنها خواهیم پرداخت همچنین از شما عزیزان درخواست می شود ما را در این امر خدا پسندانه با مطرح کردن هرگونه پیشنهاد ، انتقاد و یا سوالی یاری رسانید.